For nylig var en række erhvervsfolk i Dragør samlet til møde indkaldt af kommunen og Dragør Erhverv i fællesskab for at diskutere en fremtidsstrategi. Dragør Nyt (29.11) har en spændende artikel om aftenens forløb – en af hovedtalerne var tidl. minister, nuværende-borger Lene Espersen, som kom med et spændende oplæg om byens arkitektur og byudvikling. Hun stillede spørgsmålet, som jeg har brugt i min overskrift. Og nævnte bl.a. havneområdet med parkeringspladser mv. – efter min mening en skamplet – talte om byens største græsplæne og førerløse busser mv. Og så er hun for resten også tidligere direktør i Arkitektforbundet.
Hvorfor bruger jeg så tid på ovenstående – er jo ikke en del af målgruppen, men må indrømme, at jeg synes konceptet og ikke mindst LE´s oplæg i den grad kan bruges af SeniorBo og vores netværksorganisationer – sidst Ældrerådet, til at udvikle vores by. Ikke mindst det visuelle referat fra mødet, ikke en nyskabelse, kendt fra mange projekter, er inspirerende og fungerer godt som afsæt.
Vi ved, at C, V og A med borgmesteren i spidsen for øjeblikket arbejder med et oplæg om bolig-og byudvikling i Dragør, som forhåbentlig bliver lagt frem med konklusioner inden jul. Sikker på, at en del af oplægget forholder sig til demografien, forhåbentlig om forholdet seniorer/ældre/plejekrævende i Dragør.
Og tænker, at det vil være en rigtig god idé, at der efterfølgende indkaldes til et nyt stormøde – i stil med ovenstående – med interessenter fra Senior-og Ældreområdet og en række andre områder, så vi sammen kan være med til at udvikle vores by, så den er erhvervsvenlig, men så sandelig også for andre grupper af borgere i kommunen.
Eksempelvis er vi stort set den eneste kommune i landet, som ikke har et seniorbofællesskab – det er sådan set ikke den gode vilje der mangler fra kommunens side, men nok evnen til nytænkning, ud af boksen politik. I 2022 slog 24 fællesskaber med knap 1000 nye boliger dørene op, i 2023 nok 27 nye med 1376 nye boliger her i landet. Realdania har fået lavet en undersøgelse med analysevirksomheden Methods – resultaterne fremlægges på en konference i marts. – Så er indvendingen, at vi har ikke plads, er hegnet ind af vand, støjzoner, landzoner mv. – ja vist, men der kan og må laves dispensationer og inddrages områder, som før har været no-go – store græsplæner, mindre græsplæner – yes, we can – på en smuk og bæredygtig måde. Og i lighed med andre steder i landet kan/må der ske en samtænkning af hjemmepleje mm. med seniorbofællesskaber – medvirkende til formodentlig at udskyde behov for de plejehjemspladser der selvfølgelig skal være til rådighed.
Så min opfordring her er – med udgangspunkt i konklusionerne fra bolig-og byudviklingsgruppen – snarest i det nye år at afholde et nyt stormøde om fremtiden for vores by.
Glædelig jul til alle!
Nina Nørgaard
Formand Dragør SeniorBo

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.