Kære medlemmer/kommende medlemmer af Dragør SeniorBo

Det er tid til at indkalde til generalforsamling i vores forening, men som sidste år er vi forsinket pga. af Covid19 situationen, så her blot en reminder om at være på udkig efter indkaldelse, der kommer så snart vi kan overskue situationen.

Relevante dokumenter findes/vil kunne findes på vores hjemmeside før generalforsamlingen.

Vi har været igennem en positiv og interessant udvikling siden sidst – arbejdet intenst med planerne om seniorbyg i kommunen, som I vil høre nærmere om, så snart der kommer nye informationer. Medlemmerne strømmer til vores forening – næsten en fordobling siden sidste år. Et tydeligt tegn på behovet og interessen for ønsket om at kunne bo sammen og udvikle et fællesskab for engagerede og aktive mennesker.

Som I nok har set, blomstrer det med spændende seniorbyggerier over det ganske land, så det er ikke svært at blive inspireret, behovet er enormt. Vi har set på mange forskellige muligheder, en af dem kunne f.eks. være en atriummodel (vedlagt her igen) med et fællesareal/mødested, hvor beboere på hver etage mødes og krydser hinanden på et slags torv. Kombineret med grønne arealer og mulighed for mange aktiviteter.

Vi har fornyet vores hjemmeside seniorbo2791.dk gjort den mere indbydende og appetitlig. Hold øje med den, her lægger vi nyheder, links og dokumenter ind.

Tilbage til generalforsamlingen – snarest følger dagsorden osv. – vi vil gerne pga. Covid19 situationen bede om en uforpligtende forhåndstilmelding nu, om du/I har planer om at deltage (slut maj/beg. juni) – mere præcise kan vi ikke være p.t. Men vi vender tilbage så snart det er muligt med invitation. Medlemmer af foreningen (med betalt kontingent) har stemmeret, kommende medlemmer/interesserede er velkomne, men uden stemmeret.

Vi glæder os til at mødes med jer og diskutere det videre arbejde i vores forening.

Forårshilsner

På bestyrelsens vegne

Nina Nørgaard
(nina.norgaard@live.com)
www.seniorbo2791.dk

Du kan downloade nyhedsbrevet her

One Reply to “Nyhedsbrev April 2021”

  1. Kære Nina, jeg er naturligvis interesseret i at deltage i generalforsamlingen, da det er jo et spændende projekt!
    Jeg kan ikke se hvad kontingentet er, men jeg kan jo starte med at deltage i generalforsamlingen!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.