Vores lille kommune står over for store udfordringer her og nu – f.eks opgaver vedr. varmesituationen, kystsikringen, budgetnedskæringer på en lang række områder som skole-og ældreområdet – Der er nok at forholde sig til og bekymre sig om – men vi, Seniorbo, finder det nødvendigt også at bruge det lange lys og ikke kun forholde os til dagen og vejen. Vi savner visioner/udviklingsplaner for vores by – kulturhusprojektet er lagt ned, biografen er ved at uddø, UNESCO- planerne er taget af dagsorden, havnen ligner nogen steder noget katten har bragt med ind, og jeg kunne blive ved. Vi savner visioner/udviklingsplaner, som kan være med til at udvikle vores by – der er nok af inspiration mange andre steder i DK – hvor der er højt til loftet og kulturen ikke er så underspillet.

Og nu kommer jeg naturligvis til emnet seniorbofællesskaber - som vi i foreningen Dragør SeniorBo har arbejdet med igennem 4 år – i første omgang med meget stor velvilje fra politisk hold og opbakning til diverse planer – ikke mindst Engvej, hvor der var spændende tanker og udviklingsprojekter i støbeskeen, som mange mennesker brugte uendelig tid og energi på at udvikle – så skudt ned på uforståelig vis. Vi fortsatte og har haft gang i sonderinger vedr. en række grunde i kommunen – meget svært, mange forhindringer i form af land-og støjzoner mv. Dog er der rundt omkring givet en række dispensationer, og der må være muligheder herfor igen. Vi har erhvervet mange erfaringer og ekspertise i en velfungerende forening, og nu skal der ske noget. Det kan man finde ud af i stort set alle andre kommuner.

Til baggrund kan det jo nævnes, at alle kender demografien her – der bliver flere og flere ældre, men den gode nyhed er, at langt de fleste af os ”gamle” slet ikke er gamle men aktive seniorer, som arbejder og bidrager til samfundet på mange ledder og kanter. Men fokus er altid på de ret få plejekrævende – det skal der selvfølgelig også være, men hvordan har vores politikere tænkt sig at udvikle en seniorpolitik med fællesskaber, som mange af os drømmer om og arbejder meget hårdt på at realisere? Uden udgifter for kommunen – tværtimod vil vi gerne købe jord og bygge fællesskaber, så de huse mange af os ejer kan frigøres ved salg til nye familier, og kapitalen der realiseres forblive i kommunen som skattegrundlag . En win-win situation.

Kom nu på banen, så vi, Dragør Kommune og SeniorBo i et konstruktivt samarbejde får lagt en strategi for, hvordan vi kommer videre på dette område men også på andre områder, så vi ikke ender som en soveby, men som en levende og inspirerende by at bo i. Vi venter på svar og handling.

Mvh

Nina Nørgaard

Dragør SeniorBo

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.